اطلاعات تماس
درباره ما
قوانین استفاده
ثبت نام کلاس
مقالات روز
26 مهر 1397
/ 18 October 2018
ثبت نام

استراحت شاخص پس از چند هفته معاملات مثبت

استراحت شاخص پس از چند هفته معاملات مثبت

   پس از چند هفته معاملات مثبت و افزایش تقاضا در بازار تحت تاثیر رشد قیمت های جهانی و تغییرات صورت گرفته در مدیریت سازمان بورس، اینروزها جو آرام و خنثی را در کلیت بازار شاهد هستیم. از طرفی معاملات در نماد های کوچک بازار باعث ایجاد نوعی افزایش بی اعتمادی در بین فعالین بازار شده است.

   به گزارش کارگزاری مهرآفرین، نوسان و کمبود نقدینگی، تنها واقعیت این روزهای بازار سرمایه است که تنها راهکار علاج واقعه ای آن نیز رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار کشور است. بازار امروز نیز در پی رشد نسبتاً خوب خود طی هفته های اخیر وارد کانال استراحت خود شد و روند نزولی را آغاز کرد. البته کارشناسان نسبت به آینده بازار سرمایه خوشبین بوده و این نزول شاخص را مقطعی تلقی می کنند.

   گروه سیمانی معاملات گروه مجددا کم رمق شده و شاهد کاهش حجم و قیمت ها هستیم. سصوفی، سخزر در آستانه صف فروش قرار گرفتند. سخوز، ساروم، ساراب و سفارس نیز منفی معامله شدند. سرود و سکارون نیز اگرچه کم حجم اما تا سقف قیمتی معامله شدند.

   در گروه رایانه در نماد مداران که شاهد شفاف سازی آن در روز قبل بودیم، شاهد ادامه کاهش قیمت تا سطح 280 تومان بودیم. یک میلیون سهم در این نماد مورد معامله قرار گرفت. رتاپ اما با تقاضای خوبی همراه بود و تا 486 تومان نیز مورد معامله قرار گرفت. باقی نماد ها کم حجم و متعادل بودند.

   در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها کار خود را متعادل و منفی شروع کردند. هر چه به انتهای بازار نزدیک تر شدیم شاهد افزایش عرضه ها بودیم. ورنا، خپارس، خمحور، خزر تا آستانه ی صف فروش پیش رفتند. سایپا تا 117 تومان معامله شد. ایران خودرو با حمایت حقوقی خود روز متعادلی را پشت سر گذاشت. بیشترین ارزش معاملات نیز مربوط به خساپا، خاهن، خودرو و زامیاد بود.

   در گروه بانک ها و موسسات اعتباری امروز شاهد معاملات کم حجم متعادل و بیشتر تمایل به منفی داشتند. بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به وخاور بود که پس از 6 میلیون سهم معامله، تقریبا با 3 درصد افزایش قیمت مواجه شد.

   گروه شیمیایی نیز به طور کامل روز منفی را پشت سر گذاشت. نمادهای شمواد، شکربن و شلعاب با افزایش قیمت روبرو بودند. نمادهای شفارا ، مارون ، شفن ، شاملا ، شپترو ، شدوص، کرماشاو فارس همگی در درصدهای منفی کار خود را به پایان رساندند. بیشترین ارزش معاملات گروه مربوط به پترول، تاپیکو و شتوکا بود.

   در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی که امروز مورد استقبال خریداران قرار گرفته بود و بجز نماد های غدشت،غگرجی،غسالم،غاذر،وبشهر،غپاک،غالبر و غمهرا با کاهش قیمت و بقیه نماد ها با افزایش قیمت بکار خود پایان داد.

   در گروه های فلزات اساسی که بدون استقبال خریدارن امروز را سپری نمود نماد های فجر ،فرآور ،فخوز ،فروس ،زنگان و فرزین با کاهش قیمت و نماد های فپنتا ،فسپا و فلوله با صف خرید بکار خود پایان دادند. استخراج کانه های فلزی این گروه نیز مورد توجه خریداران قرار نگرفت و بجز دو نماد کمنگنز و کبافق بقیه نماد های این گروه رو نیز همانند گروه های دیگر شاهد نزول قیمت بود و بیشترین حجم معامله در این گروه متعلق به نماد کروی با حدود 11 میلیون سهم بود.

   درگروه فرآورده های نفتی پس از چند روز رشد و افزایش قیمت امروز با کاهش شدید قیمتی بکار خود پایان دادند بطوریکه در این گروه هیچ نمادی با افزایش قیمت بکار خود پایان نداد و می توان این گروه را گروه یکدست قرمز پوش لقب داد.

   در گروه قند و شکر امروز شاهد معاملات مثبت و افزایش قیمت در اکثر نمادهای گروه قند و شکر بودیم ، در این گروه نماد قپیرا صف خرید کوچکی در قیمت ۵۲۸ تومان تشکیل داده بود . قنقش ، قشرین ،قصفها،قلرست و قهکمت تنها نمادهای منفی این گروه به شمار می آمدند. بیشترین حجم معاملات در این گروه را نماد قنیشا با ۱ میلیون  و هفتصد هزار سهم به خود اختصاص داد.

   شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز ، با 376  واحد نزول در ارتفاع 77 هزار و 828 واحدی ایستاد. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 613 میلیون سهم، ارزش معاملات 130.2 میلیارد تومان و ارزش بازار به 322 هزار میلیارد تومان رسید.

   بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نماد بترانس و بیشترین تاثیر منفی در شاخص را نمادهای فملی ، شبندر ، خساپا ، فخوز ، فارس و ومعادن داشت. بیش از 60 % از نمادهای بورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند.

   شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز ، با 2.79  واحد کاهش نسبت به روز گذشته در رقم 813 واحد جای گرفت . بیش از 59 % از نمادهای فرابورسی امروز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنای معاملات بلوکی به 86 میلیون سهم، ارزش معاملات به 3/23 میلیارد تومان و ارزش بازار به 53  هزار میلیارد تومان رسید.

   بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس را نماد های : کوثر ، دماوند ، حریل بپاس و بیشترین تاثیر منفی در شاخص را نماد های شتران ، میدکو و حخزر داشت.

   پ.ن :این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری مهرآفرین است. تاکید می شود این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش بر عهده نخواهد گرفت.  
منبع : سنا


25 مرداد 1395 , 16:30

نظرات

جهت ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید