اطلاعات تماس
درباره ما
قوانین استفاده
ثبت نام کلاس
مقالات روز
26 مهر 1397
/ 18 October 2018
ثبت نام

احتیاط در معاملات امروز

احتیاط در معاملات امروز

   بازار امروز با رشد 156 واحدی روبرو شد و شاخص کل بورس تهران مجدداً به کانال 76000 واحدی بازگشت.

   به گزارش کارگزاری مهرآفرین، ایجاد تقاضای خرید در نماد خودرو باعث شد تا بازار در همان ساعت اولیه، سبزپوش شود. اما احتیاط در رفتار فعالان بازار به وضوح دیده می شود و ارزش کم معاملات امروز، گویای همه چیز بود. این روند تا زمانی که اخبار و تحولاتی بنیادین رخ ندهد تداوم خواهد داشت.

   با توجه به فرا رسیدن فصل مجامع و با توجه به این نکته که اکثر فعالین بازار سرمایه نسبت به شرایط نامساعد مالی و وضعیت نقدینگی نامناسب شرکت ها در سال مالی گذشته آگاه هستند، لذا به نظر می رسد اهالی بازار انتظار خاصی از مجامع شرکت ها به لحاظ تقسیم سود نداشته باشند. اما آنچه که در مجامع امسال اهمیت دارد و سهامداران منتظر شنیدن آن هستند، توضیحات مدیران شرکت ها پیرامون عملیاتی شدن اخبار و تحولات چند وقت اخیر است که به دنبال اجرایی شدن بر جام بر سر زبان ها افتاده است.

   گروه سیمانی که امروز را با معاملات متعادل و مثبت پشت سر گذاشت و نماد های سخاش، سشرق، سفانو، سبزوا، ساراب، سفارس، سپاها، سدور و سهرمز با افزایش قیمت و نمادهای سفار، سبجنو، سیلام، سصفها، سکارون، سصوفی و سهگمت با کاهش قیمت متوقف شدند. در گروه خودرویی که با آغاز معاملات امروز بازار جان تازه ای گرفته بودند با معاملات مثبت ادامه پیدا کرد بطوری که اکثر نمادهای این گروه با صف خرید روبرو بودند بجز نماد های خرینگ، خاذین، خفناور، خموتور، خریخت، خعتبار و خفنر که با کاهش قیمت روبرو شدند بقیه نمادهای با افزایش قیمت و حتی تشکیل صف خرید روبرو شدند.

   در گروه رایانه نماد ایران‌ ارقام‌ پس از ۵ روز دادوستد منفی و کاهش قیمت با استقبال بسیار خوب خریداران حقیقی خود، با صف خرید و رشد قیمتی مواجه شد که صف خرید آن عرضه شد. نماد افرانت نیز در آستانه تشکیل صف خرید قرار گرفت. نماد معاملاتی رتاپ نیز پس از برگزاری مجامع عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه و عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ۴۷۰ ریالی ، در قیمت ۴۵۰ تومان در حاشیه قیمتی صفر تابلو بازگشایی شد در این گروه تنها نمادهای مداران و فن آوا با کاهش قیمت روبرو شدند.

   در گروه خدمات فنی مهندسی که متشکل از دو سهم سبز پوش بود تنها نماد رمپنا با حدود 1 میلیون معامله در قیمت های متعادل و مثبت مورد توجه سرمایه گذاران بود. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری  افزایش تقاضا و معاملات مثبت در نماد بانک دی را در حالی نظاره گر بودیم که نیمی از نمادهای هم گروهی آن مثبت و نیمی دیگر منفی معامله می شدند و این گروه با معاملات کم حجم و متعادل بکار خود پایان داد.

   در گروه سرمایه گذاریها نیز سرمایه گذاری سایپا پس از جابجایی نزدیک به 51 میلیون سهم ، در قیمت ۲۳۶ تومان صف خرید کوچکی تشکیل داد. سرمایه گذاری خوارزمی نیز پس از ۷ روز دادوستد منفی ، طی معاملات روز جاری در حاشیه ۱% مثبت در قیمت ۱۲۹ تومان ، معاملات متعادل و مثبتی را تجربه نمود .

   گروه شیمیایی که امروز را با معاملات متعادل و منفی روبرو شده بود اکثر سهم ها با کاهش قیمت روبرو شده و تنها نماد هایی که در این گروه معاملات مثبت را داشتند نماد های ساینا، شکربنح، پاکشو، شکربن، شپاکسا، شاملا، خراسان، پارسان، شلعاب و شگل بودند.

   در گروه های فلزات اساسی اکثر نماد های این گروه متعادل به معاملات خود پایان دادند در این گروه نمادهای فپنتا،فنورد ،فولاژ،وتوکا،فباهنر و هرمز نماد های مثبت بودند و نماد های فجر ،فمراد، فخاس،فولای و فرآور با کاهش قیمت روبرو شدند.

   استخراج کانه های فلزی و غیر فلزی با توجه به اتمام روند نزولی قیمت های جهانی فلزات اساسی در چند وقت اخیر، این موضوع پتانسیل خوبی را به شرکت های حاضر درگروه های فلزی و معدنی می دهد. سرامیک های صنعتی اردکان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به۲۹ اسفند 94 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲,۳۸۷ ریال سود محقق کرده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵% افت داشته که عمدتا بخاطر کاهش ۱۱% فروش و افزایش ۸% بهای تمام شده فروش میباشد. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند 94 را ۹۴% پوشش داده است.

   درگروه فرآورده های نفتی که با افزایش عرضه و معاملاتی اکثراً منفی معامله شدند و نمادهای شسپا، شبریز، شنفت، شپنا، شاوان و ونفت با کاهش قیمت باعث نزول شاخص این گروه شدند.

   شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز ، با ۱۵۶ واحد رشد در ارتفاع ۷۶ هزار و ۱۳۸ واحدی جای گرفت . بیش از ۵۲% از نمادهای بورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات بورس به استثنا معاملات بلوکی به ۵۹۴ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۱۳۸.۶میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسید.

   شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز ، با ۳ واحد رشد در رقم ۷۹۷ واحد جای گرفت . بیش از ۷۱% از نمادهای فرابورسی امروز را با افزایش قیمت پشت سر گذاشتند. حجم معاملات فرابورس به استثنا معاملات بلوکی به ۲۸۷ میلیون سهم، ارزش معاملات به ۷۰.۵ میلیارد تومان و ارزش بازار به ۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

   بیشترین اثر مثبت بررشد شاخص نیز توسط نمادهای خودرو ، وغدیر ، وپاسار ، رمپنا و فخوز رقم خورد، و در مقابل نمادهای معاملاتی پارسان و فارس با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص شدند . در پایان معاملات روز جاری، سه صنعت فلزات اساسی ، خودرو و ساخت قطعات و سرمایه گذاریها به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

   پ.ن: این گزارش حاوی اطلاعات بازار سرمایه، اخبار و نظرات کارشناسان شرکت کارگزاری آبان است اما این کارگزاری و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، هیچگونه مسولیتی در قبال انجام هرگونه معاملات با اتکا بر این گزارش  بر عهده نخواهد گرفت.  
منبع : سنا


25 ارديبهشت 1395 , 15:50

نظرات

جهت ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید